Ermiş - Halil Cibran

Ermiş - Halil Cibran

sabahattin ali
Halil Cibran

Yazar Lübnanlı bir Hristiyan aileye mensup. Hayat hikayesine bakınca Amerika’ya göç ettiği ve fakirlik içinde öldüğünü göreceksiniz. Bu kitap için ciddi bir emek ve zaman sarf ettiğini okumuştum. Bu kitabı genellikle tercih ettiğim İş Kültür Yayınlarından aldım. Başka yayınevinden de satın alabilirsiniz. Çevirisi bana biraz daha başarılı olabilir gibi geldi.

Kitapta El Mustafa isimli kahraman Orphalese halkına sesleniyor ve pek çok konuda onlara öğütler veriyor. Kitabı okuyanların bol bol alıntı yaptıklarını görebilirsiniz. Hatta kitabın her bir satırının altını çizenlere, her cümlesini alıntılamaya değer bulanlara rastlayabilirsiniz. Kısa ama çok derin bir kitap olarak tanımlanabilir.

Örneğin Aşka dair;

“Aşk sizi çağırdığı zaman, onu izleyin… Yolları zorlu ve dik olsa da”

demiş.

Evliliğe dair;

“Birlikte durun ama birbirinize yapışmayın; Çünkü ayrı durur tapınağın sütunları. Hem birbirinin gölgesinde büyümez meşeyle selvi.”

buyurmuş.

Sevinç ve Kedere dair ise şunları söylemiş;

“Sevinçliyken yüreğinizin derinliklerine bakın, göreceksiniz; sizi şimdi sevindiren, bir zamanlar üzenden başkası değildir.”

 

Son bir alıntı daha yapmak istersek ki başta da dediğim gibi bu alıntıların sonu gelmez,

Acıya dair;

“Acınız idrakinizi saran kabuğun kırılmasıdır”

 

Çevirisini çok beğenemesem de kitabı sevdim, yazarın başka kitaplarını ve hatta bu kitabı yine okumak istiyorum. Eğer bu kitapla ilgili olarak daha iyi çeviriye sahip olduğunuzu düşündüğünüz başka yayınevlerinin baskısını biliyorsanız yorum bırakmanızı rica ediyorum.

Herkese iyi okumalar, farklı boyutlara yelken açmak umuduyla.


Tags:  ermiş ,   halil cibran ,  aşka dair


Ebülten

Haftalık Ebültene Abone Olun, Laravel hakkında gelişmelerden haberdar olun.